Jūnija rezidences noslēgums

26.jūnija pēcpusdienā ikviens interesents varēja paviesoties Starptautiskajā mākslinieku rezidencē „Pedvāle”, lai tiktos ar jūnija rezidences programmas māksliniekiem emet ezell (ASV/Vācija), Tamar Voninski (Austrālija), Kyle Adler (ASV) un aplūkotu rezidences laikā tapušos darbus.

Ebreju dzejnieks un tipogrāfs nebināra persona emets ezell dzimis ASV un šobrīd dzīvo Berlīnē, Vācijā , bet dzimtas saknes viņam ir Sabilē, gadsimtu senā pagātnē. Rezidences laikā viņš gan strādāja pie savas dzejas grāmatas, gan pētīja savas dzimtas saknes Sabilē. Emet vecvecvectēvs Jēkabs Blūmentāls bija Ebreju Ugunsdzēsēju brigādes biedrs un Blūmentālu ģimenei tagadējā Rīgas ielā, Sabilē piederēja beķereja. 1915. gadā ģimene tika izsūtīta uz darba nometni Sibīrijā. 1918. gadā Īzakam Blūmentālam izdevās atgriezties Sabilē, taču viņa īpašumā jau dzīvoja citi cilvēki. Viņš nolēma iestāties armijā un cīnīties Latvijas Brīvības cīņās. Ģimenes arhīvos ir saglabājušās arī foto liecības no šī laika. Visbeidzot 1921. gadā viņš pameta Latviju un pārcēlās uz dzīvi Klīvlendā, Ohaio, ASV. Emet ezell ir absolvējis Dienvidrietumu universitāti, Džoržtaunā Teksasā, iegūstot bakalaura grādu ar Summa cum laude. Tas ir goda nosaukums, ko izglītības iestādes izmanto, lai apzīmētu ar visaugstāko izcilību iegūto grādu. Tagad, vāirāk kā pēc gadsimta, emet ezell ieradās Sabilē, lai izstaigātu savu senču takas, apmeklētu tuvinieku kapa vietas Sabiles ebreju kapsētā un dalītos savā stāstā.

Fotogrāfe un filmu veidotāja doktore Tamara Voninski ikdienā strādā par pasniedzēju Sidnejas Universitātē Austrālijā bet Pedvālē ar objektīva aci tvēra vasaras saulgriežu iespaidus gan Kurzemē Sabilē un Jūrkalnē, gan Vidzemē Plāteres pilskalnā. Iegūto foto materiālu māksliniece izmantoja foto eksperimentiem, kuros ielūkoties bija iespēja arī pasākuma apmeklētājiem.

Savukārt fotogrāfs Kails Adlers no ASV darbnīcas pustumsā uz ekrāna prezentēja foto mirkļus no  vasaras saulgriežu svinēšanas gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā. Viņš izglītību ieguvis Harvardas Universitātē Kembridžā un Pensilvēnijas Universitātē Filadelfijā. Kails Adlers ir profesionāls fotogrāfs, kas ikdienā specializējas kā ceļojumu, performanču, pasākumu un vizuālās mākslas fotogrāfs un ieguvis starptautiskus apbalvojumus piedaloties izstādēs.