Kliedziens

11. jūnijā Pedvāles mākslas parkā tika atklāts Ojāra Feldberga vides mākslas objekts „Kliedziens”, kas veltīts karam Ukrainā. Objektu veido četri laukakmeņi, kuru atvērtās mutes kliedz par kara nodarītajām sāpēm un postu un apļveida kompozīcijā izkārtoti šķelti akmeņi, kā drupas sagrautajās Ukrainas pilsētās.

Pirms atklāšanas objekts bija pārklāts ar melnu pārklāju. Atsedzot to, pār drupām pacēlās melni un balti dūmi. Atklāšanas pasākumā Ojārs Feldbergs bija aicinājis piedalīties labās gribas ansambli „Stiprās sievas”, kuras dziedāja Ukraiņu tautasdziesmas par došanos karā un ukraiņu tradicionālo izšūto kreklu darināšanu. Izskanēja arī divas solo dziesmas – etnomuzikoloģe Ilze Amanda Zakrevska dziedāja “Oj, u sadu solovejko” (Ой, у саду соловейко), no Ņinas Matvienko repertuāra. Ņ.Matvienko ir populāra ukraiņu aktrise, taču iedziedājusi arī daudz ukraiņu tautasdziesmu.  Savukārt ansambļa vadītāja Igeta Ozoliņa nodziedāja tautasdziesmu senvalodā – no ukraiņu folkloras pētnieces Susannas Karpenko repertuāra iemācīto “Letitj galocka” (Лєтіть галочка).

Objekta robežas tika atzīmētas ar Ukrainas karodziņiem, simboliski nospraužot Ukrainas robežas, kuras tiek aizstāvētas un aizdedzot sveces kritušo piemiņai. Noslēgumā klātesošie tika aicināti nolikt līdzpaņemto ziedus un pāri objektam pacēlās dzeltenu un zilu dūmu mākonis.

Ar vides mākslas ojekta „Kliedziens” atklāšanu tika uzsākts Ojāra Feldberga 75. jubilejas gads. Vasaras sezonas laikā Pedvāles mākslas parka ekspozīcija tiks papildināta ar vairākiem mākslinieka veidotajiem darbiem.