Instalācija “Barotava”

No 17.janvāra līdz 28. februārim Pedvāles Starptautiskās mākslinieku rezidences ziemas rezidenču programmas „Ziemas ainava” ietvaros radoši strādāja mākslinieku duets no Taivānas „Working Hard” (Wen-Ying She un Po-Yu Kuo). Viņu dalību šajā mākslinieku rezidences programmā finansiāli atbalstīja Taivānas Kultūras ministrija. Rezidences laikā tapa site-specific instalācija „Barotava”.

Uzsākot programmu, mākslinieki stāstīja: „Iespēju piedalīties Pedvāles Starptautiskajā rezidenču programmā “Ziemas ainava” esam iecerējuši izmatot, lai apskatītu mūsu radošo virzienu mākslā – sociālās/cilvēka veidotās un dabas ainavas savstarpējās attiecības – konkrētās vides kontekstā. To darīt ir aizraujoši ziemas rezidenču programmā, īpaši mums, māksliniekiem, kas nāk no tropiskās salu valsts Taivānas. Šī ļoti atšķirīgā vide ļauj mums izveidot jaunu slāni mūsu mākslas koncepcijā un izpētīt jaunus fokusus un jautājumus.

Vērot cilvēkus, viņu vēsturi, attiecības un sociālos apstākļus, kādos viņi dzīvo, ir svarīgs naratīvs mūsu mākslas darbos. Tas izriet no mūsu izcelsmes Taivānā, kur cilvēkiem ir dažādas sarežģītas nacionālās identitātes, kas noveda pie mūsu intereses par migrāciju un tiekšanos pēc izzūdošas vēstures izzināšanas modernizācijas laikā. Tādējādi mūsu galvenais mērķis, kas mums varētu būt arī lielākais izaicinājums, ir “kā iztulkot” to sociālo vidi, kurā mēs radoši strādāsim rezidences laikā.

Rezidences laikā pielietosim lauka izpētes metodi, lai radītu un programmas beigās prezentētu site-specific instalāciju. Tas ilustrēs orientēšanos vietējā sabiedrībā un šajā, priekš mums eksotiskajā vidē, no mūsu perspektīvas.  Mūsu topošajā darbā ļoti būtisks ir “prombūtnes” jēdziens. Īpaša loma šajā gadījumā ir skatītājam, kuram, vērojot gatavao darbu, jāatbild uz jautājumu: “kurš šeit ir prombūtnē un kurš, nepiederošais?” Tādējādi mūsu mērķis ir veidot nepiederošu cilvēku kultūrainavu, kas atrodas vietējiem cilvēkiem ļoti pazīstamā vidē un rosina viņus pārdomāt dažādus naratīvus mūsu radītajā ainavā.”

Rezidences laikā mākslinieki Wen-Ying She un Po-Yu Kuo sākotnēji apguva Pedvāles mākslas parka teritoriju, kurā viņu uzmanību piesaistīja savvaļas dzīvnieku iestaigātās takas un atstātās redzamās zīmes – pēdu nospiedumi un ekskrementi. Turpinot iepazīt Pedvāles mākslas parka teritoriju mākslinieki uzgāja „savvaļas tēlnieka” bebra veidotos dambjus uz Rambulītes upes un miruša stirnu mazuļa kaulus. Tika apmeklēti arī Kurzemes meži un iepazītas mednieku veidotās barotavas meža zvēriem. Māksliniekus iedvesmoja paralēli pastāvošās divas pasaules – dzīvnieku un cilvēku. Reti ir tie brīži, kad tās krustojas. Lielākoties kāds no tiem ir „prombūtnē”. Mirklis, kad šīs abas pasaules satiekās ir medības, kuru rezultātā iestājas nāve.

Site-specific instalāciju „Barotava” veido vairākas sastāvdaļas. Eksperimentējot ar ģipša, sniega un mitras zemes savstarpējo materiālo saderību tapa viena no instalācijas sastāvdaļām – dzīvnieku pēdu un ekskrementu atlējumi. No bebru dambja iegūtajiem kokiem tika izveidots instalācijas centrālais objekts – Barotava, kuras centrā savukārt novietots balts kauls – precīza no gāzbetona veidota stirnas kaula kopija. Instalācijai tika pievienots arī smaržas elements – egļu meža ēteriskā eļļa  –, kā arī video – no medniekiem iegūts staltbrieža novērošanas video medību laikā. Video bija iespējams vērot īpaši veidotā kastē, tādējādi nedaudz iejūtoties mednieka ādā.

Ar šo site-specific instalāciju „Barotava” mākslinieki aicina domāt par divu pasauļu meža dzīvnieku un cilvēku savstarpējām attiecībām. Cilvēks ienāk dzīvnieku apdzīvotajā teritorijā – mežā -, un izveido tur barotavu, lai palīdzētu izdzīvot ziemas skarbos apstākļos, taču, pienākot medību sezonai, tas pats cilvēks šos meža zvērus nomedī. Mākslinieku veidotā baltā kaula kopija barotavas centrā ir kā spilgts akcents abu pasauļu duālajai saskarsmei.

Wen-Ying She un Po-Yu Kuo 2015. gadā ar maģistra grādu tēlniecībā absolvējuši  Nacionālo Taivānas mākslas universitāti un līdz šim piedalījušies Starptautisko mākslinieku rezidenču parogrammās Vācijā, Ungārijā, Meksikā, Jaunzēlandē un Indonēzijā.