Izstāde “Ievas sejas”

Decembris ir laiks, kad Ievas svin savu vārda dienu. 17. decembrī, plkst 13.00 Pedvāles mākslas parkā, Starptautiskās mākslinieku rezidences izstāžu zālē tika atklāta amerikāņu mākslinieka Keneta Peina (Kenneth Payne) zīmējumu izstāde „Ievas sejas” un muzicēja džeza trio – dziedātāja Julianna Tīruma, ģitārists Svens Vilsons un basģitārists Toms Kursītis. Programmā bija iekļautas mūsdienu džeza kompozīcijas, kā arī tradicionālā džeza standarti.

Mākslinieks Kenets Peins stāsta: „Ieva bija pirmā sieviete. Tas, ko nozīmē būt sievietei dažādās sabiedrībās un dažādos laikos, ir krasi mainījies. Dažas kultūras ir bijušas matriarhālas, dažās sievietēm bijušas vienādas tiesības. Dažās viņas ir bijušas apspiestas vai arī viņām klājies vēl ļaunāk. Daudzviet šāda veida domāšana turpinās. Sieviešu tiesību ievērošana ir bijis pastāvīgs izaicinājums. “Ievai” ir nācies nēsāt daudzas sejas.

Šīs izstādes koncepcija ir izveidot zīmējumu sēriju ar iespaidīgiem 2,4 m augstiem sieviešu aktiem. Es gribu, lai šie augstie un šaurie zīmējumi stāvētu kā kolonnas, izvietotas izstāžu zālē un dominētu skatītāja telpā. Es gribu, lai skatītājs tiktu konfrontēts ar šīm iespaidīgajām figūrām, lai skatītāju konfrontētu viņa paša idejas un uzskati, lai viņu pierunātu pārdomāt savu reakciju uz apkārt esošajām kailajām figūrām.

Šo izstādi es veidoju, atlasot zīmējumus un daļējas skices no savām dažādajām skiču grāmatām.

Šos zīmējumus ieskenēju savā datorā un pēc tam izdrukāju uz parasta izmēra datorpapīra, lai varētu skices modificēt, mainīt, pārstrādāt un pabeigt. Pārzīmēju dažus laukumus un veicu galīgo apdari vai detaļu maiņu citos. Pēc tam es tos atkārtoti skenēju un strādāju pie datora ar krāsām un kontrastu. Daži tika izdrukāti vēlreiz un pārstrādāti otro vai trešo reizi. Oriģinālo zīmējumu izmērs bija no aptuveni 15 cm līdz 45 cm. Pēc tam man bija jāsaliek zīmējumu augstums un platums tādā mērogā, lai tos visus varētu izdrukāt 2,4 m augstumā.

Tie tika drukāti uz arhīva papīra ar arhīva tinti. Tie visi vienlaikus ir zīmējumi, fotogrāfijas un izdrukas. Es ceru, ka jums patiks skatīties Ievas daudzās sejas.”

Runājot par mūziķiem, Julianna Tīruma sākotnēji padziļināti mācījusies klasisko mūziku, paralēli apzinot gospeļmūziku, kas pārauga džeza mūzikas studijās. Dziedātāja aktīvi strādā pie oriģinālmūzikas gan r&b , gan gospel žanrā, kā arī uzstājas ar blūza, džeza, r&b, pop un gospel sastāviem. Svens Vilsons ir ne tikai izcils ģitārists, bet arī raksta daudzpusīgas, krāsainas kompozīcijas. Patreiz koncertē ar grupu „Dream teller” un projektā „Ziemeļnieks”. Toms Kursītis ir daudzpusīgs un talantīgs basists un ir piedalījies dažādos muzikālos projektos kā dziedātājs un aktieris.