Performance Latvijas Republikas de iure atzīšanas simtgadei

26. janvāra pēcpustdienā, Pedvāles mākslas parka Briņķu kalna pakājē, Ojāra Feldberga vides mākslas objektā „Sapulce” tika īstenota performance, lai godinātu Latvijas Republikas de iure atzīšanas simtgadi.

Pirms simts gadiem, 1921. gada 26. janvārī Parīzē Antantes Augstākās padomes sesijā, kurā piedalījās Lielbritānijas, Francijas, Itālijas, Japānas un Beļģijas pārstāvji, tika atzīta Latvijas Republikas neatkarība “de iure”.

Ojārs Feldbergs performanci īstenoja kopā ar Biedrības „Pedvāle” biedriem Ilzi Indriksoni, Eduardu Juhņeviču, Gunti Braunu, Arvilu Endolu, Zigurdu Krebsu un Andri Milleru. Tā bija simboliska pasaules lielvalstu un Latvijas savstarpējā tuvināšanās pie kopīga degošā ugunskura. Vides mākslas objekta „Sapulce” centrā atrodas Ojāra Feldberga skulptūru „Latvija”, kurai performances laikā tika apsieta sarkanbaltsarkana lenta, simboliski nostiprinot mūsu valsts robežas.

Diplomāts Oļģerts Grosvalds savās atmiņās par šo vēsturisko notikumu raksta: „Sēdēju pie sava rakstāmgalda, kad taisni pulksten piecos piezvanīja telefons. Es lēni pacēlu trubiņu: kas gan tagad labs var nākt? Piepeši atskan politiskā direktora grāfa Peretti balss: “Varu jums paziņot patīkamo vēsti, ka nupat Augstākā padome atzinusi Latviju de iure. Novēlu jums laimes!” Šī brīža sajūtas grūti aprakstīt, bet man liekas, ka trubiņa sāka drusku trīcēt manās rokās. Panākts bija mūsu tiešais uzdevums, panākts bija tas, par ko Latvijas labākie dēli bija atdevuši savu dzīvību — pilnīga neatkarība.” 28.janvārī pienāca oficiālais atzīšanas raksts, kas Augstākās padomes vārdā bija adresēts Latvijas delegācijas priekšsēdētājam Oļgertam Grosvaldam. Savukārt pēc nepilniem astoņiem mēnešiem — 1921. gada 15. septembrī Ženēvā — Latvijas Republika tika uzņemta Tautu savienībā.

Pedvāles mākslas parkam jau no tā dibināšanas brīža starptautiskā sadarbība bijusi ļoti būtiska. 30 gadu laikā Pedvālē viesojušies un radoši strādājuši mākslinieki no visām 5 valstīm. Tēlniekam Ojāram Feldbergam īpaši tuva ir 1991. gadā apmeklētā Japāna, kas bija viens no būtiskiem iedvesmas avotiem Pedvāles mākslas parka radīšanai. Savukārt Francijā, Lielbritānijā, Itālijā un Beļģijā O.Feldbergs ir stādījis Latvijas akmens sēklu.

Tādēļ arī 26. janvārī O.Feldbergs aicināja Biedrības „Pedvāle” pārstāvjus, lai godinātu vēsturiskā notikuma simtgadi un stiprinātu Pedvāles starptautisko sadarbību nākotnē.