Top vides mākslas objekts „Sapulce”

Pedvāles mākslas parkā uz Briņķu kalna nogāzes, pretī Sabiles pilsētai top tēlnieka Ojāra Feldberga monumentāls vides mākslas objekts „Sapulce”, kas ir kā veltījums Latvijas Republikas Satversmes sapulces sasaukšanas simtajai gadadienai 2020. gada 1. maijā.

Pašreiz objekta „Sapulce” kompozīciju veidojošie 150 laukakmeņi ir simboliski sapulcējušies Pedvāles mākslas parkā pie Briņķu kalna nogāzes, savukārt 1. maijā plkst. 13.00 – laikā, kad 1920. gadā norisinājās Satversmes sapulces 1. sēde, simboliski sāksies darbs pie kompozīcijas veidošanas. Akmeņi tiks izvietoti pusloka formā atbilstoši sapulces telpas sēdvietu izvietojumam. Katrs akmens simbolizē vienu deputātu. Kompozīcija aizņems 100m x 50m platību ar kopējo akmeņu svaru apmēram 125 tonnas. Vides mākslas objekts „Sapulce” būs aplūkojams no attāluma kā arī tuvplānā, staigājot starp akmeņiem vai sēžot uz tiem un vērojot apkārtējo ainavu.

Politiķa Ādolfa Klīves atmiņās „Latvijas neatkarības gadi” rakstīts: „Kā Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdis es biju viens no pirmajiem, kas saņēma ziņu, ka Satversmes Sapulces vēlēšanās 17.—18. aprīlī 1920. gadā pilsonība uzvarējusi ar lielu vairākumu. Tas nozīmēja, ka Latvijai nodrošināts lēmums par pilnīgu neatkarību, par ko es biju iestājies no savas polītiskās darbības pirmās dienas. Lielo, gadu simteņiem ilgušo cīņu par brīvību 20. gadsimteņa divdesmito gadu jaunā paaudze bija nobeigusi ar lepnām uzvarām kaŗalaukā, vidējā paaudze ar sekmēm polītikā un visa tauta savas Satversmes Sapulces ievēlēšanā vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās, proporcionālās un brīvās vēlēšanās. (–) Centrālā vēlēšanu komisija pieņēma oficiālu lēmumu un ievēlētos deputātus uzaicināja uz pirmo Satversmes Sapulces sēdi 1. maijā plkst. vienos dienā bijušā muižniecības namā Rīgā.”

Vides mākslas objekts „Sapulce” tiek radīts ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas „Latvijai -100” atbalstu.